Prawidłowy przebieg odczynu

Prawidłowy przebieg odczynu

Prawidłowy przebieg odczynu poszczepiemiego. U noworodków na drugi lub trzeci dzień po szczepieniu często wytwarza się kilkumilimetrowy naciek z pęcherzykiem surowiezo-ropnym, który po kilku dniach przysycha. Zmiana w miejscu szczepienia w postaci grudki wytwarza się v/ 2-3 tygodnie po szczepieniu.

Grudka ulega stopniowej ewolucji, tworząc owrzodzenie o średnicy 2-5 mm. Owrzodzenie stopniowo goi się, pozostawiając drobną płaską blizenkę. Okres od zaszczepienia do Avytworzenia się blizen- ki trwa od 6 do 12 tygodni. Przy pierwszym szczepieniu okres ewolucji w miejscu szczepienia aż do wytworzenia sie blizenki jest krótszy, natomiast przy powtórnym szczepieniu, tzw. rewakcynacji, okres ten może być dłuższy, a owrzodzenie o większej średnicy.

Przyjmuje się, że owrzodzenie do 8, a maw’et 10 mm jest w granicach normy. Owrzodzenia ponad 10 mm występują rzadko. Są one następstwem błędów tech-nicznych, bądź szczepienia osobników z niewygasłą alergią poszczepienną, bądź zakażonych, a szczepionych pomyłko- BCG

Leave a Reply

Sponsorowane WWW
Kategorie Blogu
Sponsorowane WWW